top of page

Hispaania on kodusõja äärel

Hispaania on nagu tuumapomm, mis võib iga hetk lõhkeda. Meedias levis uudis, et Hispaania valitsus on laiali saatnud Kataloonia valitsuse. See oli aga libauudis, sest see õigus on vaid senatil.

Paar päeva hiljem tuli teade, et senat oli andnud Hispaania valitsusele õiguse Kataloonia valitsus laiali saata. Hispaania keskvalitsus ei ole seda privileegi aga kasutanud, sest see teeks keerulised ajad veel keerulisemaks. Keegi ei ole veel suutnud välja mõelda lahendust.

Keeruline olukord seisneb selles, et Kataloonia tahab iseseisvust, aga selleks on vaja Madridi ja Barcelona poolthäält, sest muidu ei tunnusta ükski teine riik neid iseseisvaks.

Valimisteni on veel aega, mis tõttu ei saa katalaane lihtsalt laiali saata - nüüd jääb võimalus, et kas Madridist saadetakse poliitikud Katalooniasse või saab neid panna meelt muutma. Nii säilitaksid nad oma ametikohad, teistpidi aga nad lihtsalt vallandatakse. Mõlematpidi jääb seis, et Madrid ei saa valitseda Kataloonia üle - ametkond ja kohalikud inimesed on ikka Madridi poliitikute vastu. Pluss läbirääkimised on võimatud, sest katalaanid on ebalojaalsed Madridi suhtes. Kui kataloonid ei kavatse koostööd teha tuleb nad arreteerida, kuid senised jõulised võtted Kataloonia suhtes on ainult kasvatanud trotsi, aga pole viinud kuhugile.

​

Kui Kataloonia iseseisvuks, see tähendaks neile suurt majanduslikku kahju ja inimeste elutaseme langust. Eksperdid on uurinud, et praegusel ajal peaksid Madridi ja Barcelona valitsused lahkhelid kõrvale lükkama ja leidma kompromisse, mis kõigile sobiksid, sest Kataloonia iseseisvusest kannataksid seal elavad inimesed. Riigi eesmärk on ju ikkagi olla ühtne ja toimiv masin - kõigil peab hea olema.

Hispaanias on tulekul rahutud ajad, kus kõikide närvid üle keevad ja nagu peata kanad paaniliselt lahendust otsivad. Sellest tulenevalt tulevad mitte ratsionaalsed otsused, mis ajab rahva enamgi marru.

Arvan, et senat ei oleks tohtinud anda keskvalitsusele võimalust Kataloonia valitsus laiali saata. See paneb nad üleolevalt käituma ja ilmselt sellele ei järgne lahendust, mis sobiks tervele riigile. Senat oleks pidanud andma valiku, et leidke kompromiss või vahetatakse kõik praegused ametnikud välja.

Arne Reinberg

20. november

bottom of page